1. Fejezet- Fogkrém típusok

Az előző téma folytatásaként jelen cikkünkben a fogkrém rengetegben szeretnénk egy kis rendet teremteni. Ugyanis egyszerűbbé teszi a választást, ha specifikusan valamilyen problémára keresünk megoldást, e szerint a készítmények hat típusba kategorizálhatók és ezzel teljesen lefedhetők:

  1. fogfehérítő fogkrémek;
  2. fogínyvérzés, illetve fogkő lerakódását megelőző paszták;
  3. fogérzékenység, fogzománcot erősítő, fluridban gazdag készítmények;
  4. természetes összetevőket tartalmazó megoldások;
  5. gyermekek számára ízesített termékek;
  6. a dohány, rossz lehelet semlegesítését segítő fogpaszták.

De melyikre mi is jellemző? Milyen fogakra? Milyen szájhigiénés probléma esetén melyik típus használható?  Milyen szempontok szerint válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbbet?

Először is érdemes egyes összetevőket is figyelembe vennünk a fogkrém kiválasztásánál, ezek akár ki is zárhatják az adott terméket a potenciális jelöltjeink közül. A szájnyálkahártyán keresztül akár egy perc alatt is felszívódnak a különböző anyagok, így bizonyos alkotóelmek anélkül kerülhetnek a véráramba, hogy a máj szűrőrendszerén kiküszöbölődnének.

Nézzük meg melyek lehetnek ezek!

A PEG (polietilén-glikol) egy olyan emulgeáló szer, aminek önmagában nincsenek káros hatásai, de bizonyos előállítási folyamatok révén tartalmazhat etilén-oxidot, ami bizonyítottan rákkeltő hatással bír. Természetesen a fogkrémekbe kerülő anyagok ellenőrzöttek, de az olcsóbb, tanúsítvánnyal nem rendelkező, klinikailag nem tesztelt termékek esetén felmerülhetnek bennünk  kérdések.

A parabén, ami alapvetően a tartósításban játszik szerepet, bizonyítottan hatással van a hormonrendszerre, növelve az ösztrogén termelést, ami közvetetten elősegítheti a mellrák kialakulását. Érdemes végig böngészni az összetevők listáját, habár már nagyrészt nem használt anyagról van szó, azért még előfordul a polcokon ilyen tartalmú fogkrém.

A már korábban említett SLS (nátrium-lauril-szulfát) tisztító, maró hatása révén nagy koncentrációban növelheti a fogérzékenységet, valamint a szájnyálkahártya elvékonyítása révén fokozza a különböző káros anyagok, mint nikotin, ammónium, aceton, és egyéb mérgező anyagok felszívódását és véráramba kerülését. Ez okból kifolyólag nagy koncentrációban SLS-t  tartalmazó fogkrémek nem ajánlottak fogérzékenység, valamint dohányzás esetén.

Ennek fényében tekintsük át tehát fogkrémünk összetevő listáját és mérlegeljük a leváltásukat, amennyiben szükséges!

 

 

Dr. Lőrincz Hajnal

Kedves Pácienseink!

Rendelőnk előjegyzéses rendszerben működik! Pácienseink ½ órás időközökben vannak előjegyezve. Erre az időtartamra a biztonságos betegellátás érdekében feltétlenül szükség van!

 Az időpont nélkül érkező páciensek jelentős várakozási idő növekedést okoznak!

Rendeléseinken időpont nélkül érkező pácienseket csak korlátozott számban tudunk ellátni és kizárólag  elsősegélyt tudunk nyújtani számukra!

Kérjük minden egyéb esetben egyeztessenek előre időpontot!

Megértésüket és együttműködésüket köszönjük!

Ne menjen még el!
Szülői beleegyező nyilatkozat kitöltése KÖTELEZŐ, ha 18 év alatti gyermekét kíséret nélkül engedi el hozzánk.
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Ii8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkLzdTZ3F5eE1IazhVP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
Üdvözöljük megújult weboldalunkon!